Historie

Historie hokeje v Mor. Budějovicích

Jak všichni dobře víme,tak lední hokej je typická zimní hra, k jejímuž provozování je nutná ledová plocha upravená na přírodním kluzišti nebo na zimním stadionu. Jelikož přírodní klimatické podmínky jsou a rovněž i v minulosti bývaly velmi nestabilní, proto i činnost hokejistů a místního hokejového klubu byla poměrně nepravidelná, závisející na tom, zda se podařilo upravit přírodní kluziště nebo ne.Takže historie ledního hokeje v Mor.Budějovicích je více než historií vlastní hry, historií boje o vybudování umělé ledové plochy,respektive zimního stadionu. Proto vzhůru do historie.

V pamětní knize města je uvedeno,že roku 1891 bylo kluziště odejmuto se souhlasem obce německému komitétu a dáno do správy Sokola. Z této zmínky vyplývá, že tzv. komitét už několik let předtím zřizoval a provozoval kluziště pro bruslení občanů. Kde se toto kluziště nacházelo, nám není bohužel známo. Je možné, že to bylo na rybníku Mastník nebo za železniční tratí poblíž rybářských sádek.

V lednu roku 1919 zřídila místní vojenská posádka kluziště na loukách pod Heřmanskými kopci a vybírala zde vstupné 20-40 haléřů. V roce 1925 bylo sokolské kluziště na městských sádkách, ale koncem třicátých let 20.st. už za sokolovnou.

Kluziště za sokolovnou vydrželo až do konce osmdesátých let 20.st. Zde se bruslilo a hrály zápasy nejprve v denní dobu, později také za umělého osvětlení. Za II. světové války bylo kluziště zřizováno na louce pod sokolovnou, v místech dnešního škvárového hřiště.

To je zhruba vše z historie kluziště a teď něco o pokusech vybudovat zimní stadion v Mor.Budějovicích. Cesta to nebyla rozhodně jednoduchá a krátká. Tato cesta trvala plných 34 let, než bylo naplněno přání mnoha hokejových generací a v našem městě byl postaven zimní stadion.

První pokus proběhl v sezoně 1971/72,kdy předseda národního výboru pan Vašíček byl tomuto projektu velmi nakloněn a vše vypadalo velmi nadějně. Ovšem vše dopadlo jinak, pan Vašíček nebyl dostatečně loajální vládnoucí komunistické straně a byl ze své funkce odvolán a nový předseda neměl o tuto myšlenku vůbec žádný zájem.

Druhá naděje na zimní stadion svitla v roce 1975/76. V Třebíči se zastřešovala ledová plocha, a proto vznikla potřeba druhé plochy v regionu. Opět to pro Moravské Budějovice vypadalo velmi nadějně, ale dopadlo to stejně jako poprvé před čtyřmi lety. V neprospěch našeho města byly dva faktory, u druhého uchazeče o stavbu ZS(Náměšť/Oslavou) přislíbila pomoc s výstavbou armáda, ale zásadním faktorem proti stavbě v našem městě byl nezájem tehdejšího starosty pana (soudruha) Kubíčka,který si nechtěl přidělávat starosti.

Nejnadějnější situace k prosazení výstavby ZS se naskytla na konci 80.let. Trojice Ing.Jan Svoboda, František Vlk a Ing.Zdenek Stojánek se znovu pokusila prosadit již několikrát zamítnutou výstavbu zimního stadionu. Bylo přislíbeno financování jak městem, tak i za pomoci rezervních fondů tehdejší vládnoucí strany. Velmi pozitivní úlohu tehdy sehrál předseda MěNV pan Černohorský a pan Lapeš tehdejší předseda OV KSČ. Bohužel a bohudík přišel listopad 89, který dal událostem úplně jiný směr a ze stavby zimního stadionu opět sešlo. Po revoluci měl každý dost svých starostí a tak  jedinou činností související s hokejem byla neustálá podpora Ing.Stojánka a zachování hokejového týmu mužů.

V roce 1995 se podařilo získat pro myšlenku zimního stadion tehdejšího starostu Ing.Nekulu. V letech 1995/96 byla ve spolupráci Ing.Jana Nekuly, Ing. Zdenka Stojánka (předseda HC) a Ing. arch. Martina Krátkého (projektant) zpracována další studie. Přestože tehdejší starosta rozhodujícím způsobem ovlivnil, jak by měl budoucí zimní stadion vypadat, po několika měsících, které byly potřeba na zpracování studie, označil stadion za příliš velký a tudíž finačně příliš nákladný. Celou debatu ukončily záplavy a následný hosp.pokles v letech 1997/98.Jednou ze zajímavostí této studie navždy zůstane, že byla celá uhrazena výhradně ze soukromých prostředků Ing.Stojánka.

Od roku 2003 se podivnou shodou okolností znovu začalo jednat o výstavbě umělé ledové plochy. Ke konzultacím o podobě zimního stadionu byl opět přizván Ing.Zdenek Stojánek.

Ve spolupráci projektanta, zástupců města a Ing.Stojánka vznikla studie a následný projekt zimního stadionu.Dne 13.4.2004 byly zahájeny zemní práce, dne 21.4.2004 byl slavnostním poklepem položen základní kámen zimního stadionu. Po roce a půl,26.října 2005 v podvečerních hodinách vstoupil na umělou plochu zimního stadionu v Moravských Budějovicích první bruslař, respektive bruslaři dva, byli to pánové Ing.Radek Doležal (místostarosta města) a Ing.Zdenek Stojánek, učinili nohou nedílnou první zářezy do ledové plochy. Toto se odehrálo měsíc a půl před oficiálním otevřením zimního stadionu.

Dne 4.12.2005 byl slavnostně otevřen Zimní stadion Moravské Budějovice. Poděkování za tuto mimořádnou věc patří všem, kteří se podíleli na realizaci této jedné z nejvýznamnějších staveb v historii našeho města. Zejména Ing.Nekulovi (starostovi města), který stavbu významně podporoval a prosazoval i navzdory tomu,že měl osobně jiné představy o podobě zimního stadionu. Zastupitelům města,kteří přes velké množství obštrukcí a připomínek stavbu nakonec schválili. Všem těm, kteří nám přáli a zejména všem těm, kteří nám nepřáli, protože nás o to víc posilovali a utvrzovali o správnosti nastoupené cesty.

Poděkování patří Ing.Vlastimilu Bařinkovi, který pomohl významnou měrou k obstarání finačního zajistění stavby.

Poděkování patří  Ing.Zdenku Stojánkovi za neumdlévající dvacetileté úsilí o prosazení výstavby zimního stadionu. Zprvu s partnery, ale později už sám, navzdory mnohému a navzdory mnohým dokázal veřejnost a později i představitele města přesvědčit o potřebě výstavby zimního stadionu.Tím se jasně prokázalo, že žádná myšlenka není předem  ztracená a že každou bitvu je potřeba vybojovat až do konce.

V této stati byly částečně použity informace a data shromážděná v seminární práci „Historie hokeje v našem městě“ studentů gymnázia  Lucie Mištové a Radka Tomana.

 • výstavba probíhala od roku 2003 do roku 2005
 • zahájení provozu   -   4.12.2005
 • technologie   -   nepřímé chlazení - chladící medium ethylenglykol
 • rozměry hrací plochy  -  57x27m
 • mantinely   -   plastové s nástavbou z tvrzeného skla
 • výška haly ve vrcholu světlíku   -   12,11m
 • osvětlení   -   výbojkové - 91ks svítidel x 400W. Vyhovuje pro snímání televizních přenosů.
 • počet šaten   -  5 + šatna pro veřejnost  + 3 šatny pro HC Moravské Budějovice 2005
 • kapacita hlediště   -   1350 stojících diváků
 • parkoviště u ZS   -   3 autobusy + cca 30 osobních automobilů
 • možnost občerstvení   -   bar "U Žihadel" + nápojové a cukrovinkové automaty
 • říjen 2011  -  kostka

 

Tiper
sezóny
Martkat 75 b.
tento měsíc 0 b.
předchozí měsíc 0 b.
Tabulka dalších tiperů
2. Linde22 50 b.
3. Rudys 45 b.
4. hotovson 35 b.
Hlasujte
v anketě
Obleč se
do vosího
Významný partner
Partneři
HC Štika Rosice HK Kroměříž HC Uherské Hradiště HC Spartak Velká Bíteš HOKEJ Uherský Ostroh HC Spartak Uherský Brod HC Lvi Břeclav SK Minerva Boskovice Dynamiters Blansko HK SHKM Hodonín HC Brumov-Bylnice Onlajny.com Hokej.cz