Branka hosté
  • Bula (Sobotka) 52. minuta
  • Kadlec (Pěška, Latner) 53. minuta

Komentář zápasu

Hned v úvodní minutě při svém prvním střídání, po téměř měsíční pauze, způsobené zraněním, otevřel skóre zápasu hráč, který neměl původně do zápasu zasáhnout. Díky onemocnění Michala Kaňky se však jeho původní pozice náhradníka změnila na ostrý start. Ondřej Březina po 48 sekundách parádní trefou po nahrávce Pavla Staňka poprvé rozvlnil síť Boškovy branky - 1:0. Do páté minuty však hosté zabrali a vypadalo to na vyrovnaný duel. Hlavně díky Opršalově umění domácí drželi jednobrankový náskok.

Od šesté minuty však domácí již pevně uchopili opratě zápasu do svých rukou a znovu udeřili. Tentokrát předvedla nádhernou souhru třetí Kotlíkova formace. Po přihrávkách jejího centra a Jiřího Mana, byl na jejím konci Petr Beneš, který, zametl puk k bližší tyči a bylo to 2:0. A od tohoto „původním povoláním“ obránce, který při vysoké marodce útočníků zaskakoval na křídle, to však zdaleka nebylo vše.

V dalších minutách ještě se ještě Žihadla rojila, kolem Opršalovy branky, ale na domácího čaroděje v brance si nepřišli ani Zahradník s Kovalským ani Bula. V desáté minutě putoval na trestnou lavici jmenovec domácího trenéra Martin Sobotka a Plameny definitivně zlomily odpor Moravských Budějovic. Přesilovková formace uzavřela čtveřici hostů v obranném pásmu a po přihrávkách Martina Plevy a Jiřího Dítěte si na vrchol kruhu sjel Martin Jícha a vypálil kotouč přímo do sítě – 3:0.

Ve třinácté minutě mohl při vlastním oslabení přidal další branku Kunstmüller, když na vlastní modré vybojoval kotouč a v brejku se řítil na Bošku, ale ten se tentokrát nenechal překonat. Hosté pak měli ideální příležitost na kontaktní gól, když dostali téměř minutovou přesilovku pět na tři. Největší šanci měl Jánský, ale bezchybný Opršal dál držel čisté konto.

Naopak necelé tři minuty před koncem dokázaly Plameny proměnit i svoji druhou početní výhodu. Chladnokrevnost pokrového hráče předvedl Petr Beneš, který si chytře počkal na sjíždějícího Tomáš Smejkala, kterému adresoval křížnou přihrávku a žďárský bek důraznou střelou propálil Bošku počtvrté a tím ho vyhnal z branky – 4:0. Do Budějovické svatyně se postavil Roman Kousal a do konce třetiny se již skóre neměnilo.

Do prostřední části vstoupili domácí tak, jako vystoupili z té první. Zdobila je rychlost, kombinace, bojovnost, nasazení, tvrdost a přesnost. Právě prostřední dvacetiminutovka přinesla vrcholné okamžiky zápasu, které diváci mnohokrát oceňovali potleskem na otevřené scéně. Paradoxně již tato část nebyla brankově tak bohatá jako ta první, přesto Plameny nadále navyšovaly svůj náskok.

Ve 24. minutě ujel po křídle Jiří Man a zpětnou přihrávkou předložil puk Petru Benešovi, který se opět nemýlil a vyslal kotouč přesně pod horní tyč – 5:0. Domácí pak proměnili zápas téměř v exhibici a dovolovali si parádičky i fantastické hokejové akce. Po jedné z nich přidali i šestou branku.

Ve 32. minutě nahrál Luboš Kunstmüller na modrou Martinu Jíchovi, který vypálil ránu na Kousala, který sice kotouč vyrazil, ale na dorážku Ondřeje Březiny, neměl šanci dosáhnout - 6:0. Následovaly další velké šance Žďáru a Budějovičtí mohli děkovat svému brankáři Kousalovi, že se ukazatel skóre „zaseknul“ na šestce. V jedné z nich zahodil Březina dovršení hattricku, když při vlastním oslabení neuspěl v brejku.

V závěrečné třetině se Sobotkovi svěřenci pod dojmem vysokého vedení nedokázali ubránit pocitu nezranitelnosti a poněkud zvolnili tempo. Hosté z Moravských Budějovic toho dokázali využít a pomalu začali snižovat náskok soupeře. Na začátku 45. minuty zhatil Petr Zahradník nádhernou individuální akcí zakončenou bekhendem snahu Opršala o čisté konto – 6:1.

Domácí si pak několikrát pomohli nedovolenými zákroky a Žihadla bodala. Nejprve v 52. minutě využil dvojnásobnou početní převahu Jan Bula, když pod Opršalem dorazil střelu Lukáše Sobotky – 6:2. A o 28 vteřin později dal výsledku konečnou podobu rovněž z dorážky Jakub Kadlec - 6:3.

Domácí kouč Martin Sobotka nechtěl riskovat nějaké zdramatizování jednoznačného zápasu a vyžádal si oddechový čas, aby uklidnil své svěřence. Ti se pak vrátili ke zodpovědné hře, vyvarovali se dalších vyloučení a nepřipustili již žádné komplikace. Nakonec dovedli historicky první druholigové utkání mezi Žďárem a Moravskými Budějovicemi do vítězného konce. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Petr Beneš za domácí Plameny a Martin Jánský za hostující Žihadla.

Kromě parádních hokejových akcí a skvělých zákroků brankářů se utkání vyznačovalo i báječnou atmosférou, na které se podíleli fanouškovské tábory obou soupeřů. Nutno dodat, že hostující fanoušci byli těm domácím vyrovnanějším soupeřem, než hráči na ledě.

V příštím týdnu čeká Plameny poslední derby Vysočiny v první čtvrtině soutěže. Po domácích zápasech proti Chotěboři a Moravským Budějovicím, pocestuje ve středu Sobotka se svojí družinou do Pelhřimova na led letos nevyspitatelného Spartaku. V neděli pak uzavřou Plameny první sérii základní části domácím duelem proti současnému lídrovi tabulky hodonínským Drtičům.