Groh (Čáp) – Trnka, Pelikán, Kadela, Furch, Peroutka, Kabelka, Kliment, Pospíchal – Matějka, Lupač, Bulín, Juráň, Horký, Mlynář, Mikeš, Rytnauer, Čejka, Ferda, Heinrich, Krutiš

Tomáš Cabák
Václav Šutara – Michael Hranoš
Michal Vengřín

Soupiska hosté

Novák (Marek) – Dudycha, Kulhánek, Šmíd, Nepokoj, Semrád, Vacík, Vala – Kuchta, Ludvík, Michálek, Voříšek, Chlubna, Přidal, Beneš, Třetina, Milfait, Kozlík, Cachnín, Tecl, Matušík

• Roman Kadela (Aleš Heinrich) 57. minuta

V úterý se na zimním stadionu v Moravských Budějovicích odehrálo druhé střetnutí finálové série mezi domácími Moravskými Budějovicemi a Havlíčkovým Brodem. O lepší výchozí pozici se mohla opřít Žihadla, jelikož si z venkovního měření sil přivezla po výhře 6:3 vedení 1:0 na zápasy. V sázce byl tedy pro žlutočernou družinu mečbol, který by svěřenci Augustina Žáka v případě úterního vítězství získali. Rebelové z Havlíčkova Brodu chtěli naopak sérii srovnat. Motivace na obou stranách byla tedy vysoká.

Úvodní dvacetiminutovku začali o něco aktivněji hosté. Ti si byli velmi dobře vědomi důležitosti tohoto klání a podle toho také k zápasu přistoupili. Hned v úvodní minutě vyslal nebezpečnou ránu k domácí svatyni obránce Semrád, ale jeho dělovka našla pouze připraveného Dominika Groha. Posléze měli hosté k dispozici přesilovou hru, stalo se tak po vyloučení Davida Horkého. Téměř celou početní výhodu absolvoval na ledě kapitán hostí Třetina, který své spoluhráče zásoboval nebezpečnými přihrávkami. Žádná z nich, ale nevedla k vyložené brankové příležitosti. Přesto se Žihadla musela strachovat téměř celé dvě minuty, jelikož se jim nepodařilo hned několikrát vyhodit puk z vlastního obranného pásma. Každopádně domácí hokejisté úvodní oslabení přestáli bez úhony. A právě tento fakt je dokázal nakopnout, což velmi brzy potvrdil Roman Mikeš, který se dokázal proháčkovat až do mezikruží před hostující bránu, avšak v zakončení mu na poslední chvíli zabránila havlíčkobrodská obrana. Následovalo několik dalších střeleckých pokusů z holí obránců Havlíčkova Brodu, svoje štěstí zkoušeli Nepokoj, Vala a Kulhánek. Bez úspěchu. Pak se znovu projevila stará hokejová pravda hlásající nedáš – dostaneš. Útok mladých třebíčských pušek dokázal rozvířit stojaté vody před hostujícím brankářem, z čehož rezultoval úvodní gól střetnutí. To, když Jakub Čejka dokázal šikovně přistrčit puk nekrytému Tomáši Mlynářovi, který už věděl, jak s nabídnutou příležitostí naložit - 1:0. Pro mladého forvarda se jednalo o druhý gólový zářez v letošních vyřazovacích bojích. O další čtyři minuty později se opět ukázalo, jak důležité jsou v dnešním hokeji přesilovky. Na lavici hříšníků odpočíval Rebel Kozlík a Moravské Budějovice se svojí šancí hrát početní výhodu naložily mnohem lépe, než soupeř. Ke slovu se opět dostala obávaná první útočná formace Žihadel, tentokrát na sebe roli nahrávače vzal David Horký a o zakončení se postaral Ladislav Rytnauer - 2:0. Velezkušený útočník, který v minulosti hájil rovněž barvy Havlíčkova Brodu opět ukázal, že souboje s Bruslaři jsou pro něj velmi prestižní. Do kabin se tak odcházelo za stavu 2:0 ve prospěch žlutočerných.

Druhá perioda začala pořádně zostra. Hned ve 22. minutě byla Žihadla blízko třetímu gólu. Jeden z domácích útočníků totiž šikovně tečoval nahození od modré čáry, brankář Novák už byl překonán, ale tentokrát jej zachránila tyč. Nutno podotknout, že její zvonkohra byla opravdu hlasitá, některým divákům možná zvoní v uších ještě teď. Během téže minuty putoval navíc směr trestná lavic útočník Havlíčkova Brodu Jakub Matušík, a tak mohl tlak Žihadel pokračovat. Domácí přesilovkové formace uzamkly svého protivníka v jeho obranném pásmu skoro celé dvě minuty, nicméně tentokrát z žádného mráčku nezapršelo. Blízko ke gólové radosti sice byli Krutiš s Rytnauerem, ovšem ani jednomu se nepodařilo z před brankového prostoru protlačit kus černé gumy za červenou čáru. Nevyužité možnosti je musely mrzet jen o chviličku později, to, když Tomáš Semrád naservíroval přesnou diagonální přihrávku Davidu Michálkovi, jenž dokázal forhendovým blafákem zasunout touš za Dominika Groha - 2:1. Kontaktní trefa hosty povzbudila, svěřenci Jiřího Čelanského navíc záhy dostali ideální příležitost ke srovnání stavu díky další přesilové hře. Bruslaři sice domácí branku ostřelovali opravdu mohutně, avšak gólové radosti s nedočkali. Na Dominiku Grohovi si svoje zuby vylámali Jan Milfait i Miroslav Třetina. Na druhé straně zahrozil agilní David Horký, ten se dostal do samostatného úniku, který přestože byl seknutý dokázal zakončit. Hostující maskovaný muž si, ale s jeho pokusem mezi betony poradil. Takřka hned po domácí čtrnáctce se k další střele proklestil Aleš Heinrich, stav se však opět neměnil. V těchto fázích zápasu začala strmě stoupat nervozita, což bylo patrné jak na hřišti, tak i v hledišti. V pekelné atmosféře dostala svou další přesilovkou šanci Žihadla a mohlo být opět veseleji, ovšem Ladislav Rytnauer deset vteřin před koncem druhé třetin neusměrnil z ostrého úhlu puk do prázdné brány. Nyní již můžeme říci. Že ho to naštěstí mrzet nemuselo. Po druhé třetině byl stav zápasu stále příznivější pro Moravské Budějovice poměrem 2:1.

Oči napjatých diváků tak směřovaly k závěrečné periodě, jenž měla rozhodnout o majiteli druhého finálového bodu. Třetí dějství začalo opět nastřelenou brankovou konstrukcí v podání domácího souboru. Ale pak už přišel patrně rozhodující zlom celého střetnutí. Nejdříve měli Bruslaři po vyloučení Michala Klimenta další možnost přesilovky, tu však využít nedokázali, ba co víc sami se o ní faulem Luboše Voříška připravili. Zkrácenou přesilovou situaci měli posléze k dispozici i Moravské Budějovice, které ukázaly, jak se má s těmito situacemi správně nakládat. Daniel Kabelka vyzval ke skórování Davida Horkého, jehož střela z kruhu zapadla až za záda trochu se červenajícího Čeňka Nováka - 3:1. Domácí bojovník si gólovou radost za svoji aktivitu během celého zápasu rozhodně zasloužil. Hostům začalo být po třetí brance Žihadel, snad i díky příjmení jejího střelce, pořádně horko. Nedobré rozpoložení Bruslařů dokumentoval hned v následující minutě kapitán Miroslav Třetina, jenž naprosto zbytečně atakoval brankáře Groha. Rozhodčí pro jeho zkrat pochopení neměli a okamžitě jej poslali trochu se zchladit pobytem na trestné lavici. Vyloučení hostujícího lídra mohl potrestat Roman Mikeš, ale tomu dnes gól nebyl souzen. Podobně na tom byl taktéž Petr Krutiš, ani on svoji šanci nezužitkoval. Spálené možnosti Žihadla však mrzet nemusely. Definitivní razítko na vítězství Moravských Budějovic přidal navíc čtyři minuty před koncem zadák Roman Kadela, který svou střelou pod víko upravil stav na konečných - 4:1. Zbytek utkání se dohrával pouze z povinnosti, neboť o triumfu našich borců bylo jasno. Nesmíme opomenout, že úterní zápas sledovala skvělá kulisa čítající 1263 platících diváků, což je zároveň absolutní divácký rekord nejen letošní sezony. Opět se tedy ukázalo, že hokej v Moravských Budějovicích táhne. Všem skvělým fanouškům, kteří dorazili na náš zimní stadion patří velké poděkování! I díky Vám Žihadla zvládla další důležitý krok na cestě k vytouženému triumfu.

První mečbol bude moci žlutočerná letka proměnit ve finálovou radost tento čtvrtek v havlíčkobrodské Kotlině, kde zápas začíná opět v 18:00 hodin. Případný domácí souboj, jenž bude na programu pokud Rebelové stav série sníží by byl na pořadu dne v sobotu 30.3.2019 od 17:00 hodin.