HC LVI Břeclav HC LVI Břeclav
2 : 3 (1:1, 0:1, 1:1)
HC Moravské Budějovice 2005 HC Moravské Budějovice 2005

Soupiska domácí

Dusík (Šurý) – Směřička, Miklík, Fejt, Běhal, Dittrich, Haman, Vlček – Šebek, Červenka (A), Vachutka, Ivan (C), Tobola, Zháňal (A), Nováček, Školoud, Uhlík, Průdek. Trenér: M. Konečný.

Ing. P. Obadal - B. Maloušek
M. Maťašovský

Soupiska hosté

Šťastný (Vejvoda) – Peroutka, Šťáva, Jaroš, Sechovec (A), Pelikán, Sobotka, Kliment – Pěška, Matějka, Rytnauer (A), Havel, Paták, Mikeš, Trojan (C), Horký, Krutiš, Lupač, Vlašín. Trenér: J. Rech.

• Běhal (Šebek) 53. minuta

Dnes bylo na programu 37. kolo druhé hokejové ligy skupiny Východ, kterým pokračovala poslední čtvrtina dlouhodobé části soutěže. Žihadla v jeho rámci odcestovala k jednomu z geograficky nejbližších protivníků, konkrétně Lvům do Břeclavi. Pikantní byl tento souboj nejen pro fanoušky, kteří nelenili a odjeli z Vysočiny své oblíbence podpořit osobně, ale rovněž beka Dominika Fejta, který ještě nedávno oblékal dres s generálem Žihadlo na hrudi, což však nedával naprosto najevo. Šťastnějšími však nakonec byli svěřenci Jiřího Recha a to prioritně zásluhou dnes fantasticky lapajícího Jiřího Šťastného, především jehož přičiněním si odvezli na Vysočinu tři body!

Střetnutí začalo tlakem našich borců. Už v čase 1:17 se prostorem kolem levého kruhu prohnal Ondřej Pěška, bekhendem však zamířil vedle branky střežené Lukášem Dusíkem. Velmi brzy se však nachomítl do šance, která již skončila mnohem lépe. V čase 3:45 našel Roman Mikeš zpoza branky v mezikruží volného Lukáše PATÁKA a ten se z bezprostřední vzdálenosti nemýlil (0:1). Domácí mohli v následné prodloužené přesilovce (po zasažení Dominika Směřičky v obličeji vysokou holí) vyrovnat, ale výhoda jednoho muže v poli navíc jim byla spíše na překážku. Po naskočení z lavice hříšníků zpět na ledovou plochu mohl David Horký naše skóre navýšit, ale v samostatném úniku neuspěl, stejně jako v následné příležitosti Lukáš Havel s Filipem Matějkou. Když Lvi promrhali i další početní výhodu zdálo se, že jejich střelecká impotence hned tak neskončí. Opak byl však pravdou, bohužel se značným přispěním Žihadel, která jim hrubou chybou doslova vnutila vyrovnání. Po trestuhodné ztrátě kotouče za zády Jiřího Šťastného v 17. minutě to sice se slepou přihrávkou jeho jmenovci Uhlíkovi ještě nevyšlo, ale když se stejná situace za pár vteřin opakovala, dokázal již Marek IVAN z brankoviště zamést černý nesmysl do sítě (1:1). Na konci periody bylo umožněno sehrát přesilovku i černožlutým, ale jak Jiří Peroutka tak po něm Mikeš trefili břeclavského lapače pouze do masky.

Druhá třetina započala ofenzivou Konečného party, ale Šťastný dokázal všechny její pokusy pokrýt. Když pak Ondřej Šťáva netakticky vyhodil puk mimo ledovou plochu a byl vyloučen, Břeclav předvedla drtivý tlak přetavený v kulometné ostřelování hostujícího gólmana – jen díky jemu se cifry označující skóre mače nezměnily. Jakmile se síly vyrovnaly a přetlak v obraně polevil, přenesla se hra i na druhý konec kluziště, kde brzy udeřilo. Ve 26. minutě Pěška poslal do samostatného úniku Lukáše PATÁKA a ten propálil strážce Lví svatyně chladnokrevně po ledě (1:2). Jeho spoluhráči v poli se z této studené sprchy pokusili dostat zvýšenou útočnou snahou, ale znovu si pouze otestovali kvality Šťastného, který si poradil s akcemi Dominiků Toboly a Fejta. Parádní individuální akcí se v podobě sóla přes celé hřiště během oslabení blýskl i Ivan - ani on jej ovšem nedovedl do zdárného konce a to díky nepříjemnému seknutí Horkým. Pokračoval festival zmařených akcí – ve 34. minutě jeli dokonce tři hosté na jediného zadáka, ale ani tato tutovka neskončila za brankovou čárou. Následný herní útlum ukončil až těsně před sirénou Michal Kliment, jenž při početní výhodě trefil spojnici tyče a břevna.

Na startu třetí periody dohrávali černožlutí přesilovku, ale zajímavé věci se začaly dít až po jejím ukončení. Ve 45. minutě obdržel Mikeš ideální dlouhý pas do jízdy, touš mu však v poslední chvíli sjel z čepele hole. V čase 46:49 to však již vyšlo! Další z řady dnes viděných přečíslení zakončil pohotovou střelou z voleje Lukáš HAVEL (1:3). Za pár chvil tečoval Filip Haman těsně vedle Šťastného hájemství, čímž jen potvrdil dnešní přítomnost štěstí v tomto prostoru. Nic však netrvá věčně a nutno podotknout, že jihomoravané si za dnešní výkon odměnu zasloužili. V 52. minutě Jiří BĚHAL pouze instinktivně nahodil kotouč od modré čáry směrem na bránu a ten k překvapení všech zaplul do sítě (2:3). Ihned poté byl vyloučen Michal Kliment a Břeclavané, cítíc příležitost, zařadili vyšší rychlostní stupeň. Ivan dostal parádní pobídku vyrovnat, ale jím tečovaný puk se jen lehounce otřel o tyčku. Toto varování se jevilo být dostačně alarmující. Navíc – v 58. minutě předvedl jeden ze svých pověstných blikanců Fejt, když před před vlastním brankovištěm nemilosrdně loktem srazil jednoho ze svých nedávných spoluhráčů Matějku, za což obdržel osobní desetiminutový osobní trest. Přesto mohlo vše dopadnout jinak – v 59. minutě David Šebek tečoval v krajní nouzi těsně mimo a třicet vteřin před sirénou, po hrubici Daniele Vachutky, mohli absolutní klid do řad Moravských Budějovic vnést Paták s Mikešem, jenž však tak dlouho kombinovali, až již bylo pozdě. Těsně před koncem duelu dal volný průchod své frustraci bouřlivák Ivan -  hlavní arbitr mu po řádění udělil osobní trest do konce utkání. Na finální podobu výsledku to už ale nemělo žádný vliv.

OHLASY PO UTKÁNÍ:

Jiří Rech (trenér Moravských Budějovic): Pro nás jsou to důležité tři body, protože chceme co nejrychleji uhrát jistotu play-off. Toto vítězství potvrdit doma a měli bychom to mít jisté. Ze začátku se nám tu docela dařilo, bohužel jsme domácí nechali vyrovnat. Ustáli jsme jejich tlak a zápas dvěma brankami zlomili. Celou dobu jsme byli mírně lepší. Je škoda, že jsme neodskočili Břeclavi ještě dříve, klidně už v první třetině, kde jsme měli mnoho úniků a přečíslení. Nemuseli bychom pak dohrávat zápas v takovém stresu.

Radek Haman (asistent trenéra Břeclavi): První třetina byla z naší strany hodně špatná, až katastrofická. Tam můžeme být rádi, že to skončilo, jak to skončilo. Vyrovnaný stav pro nás byl milosrdný. Od druhé třetiny jsme se výrazně zlepšili a do poloviny zápasu měli moře tutovek, kdy jsme mohli zápas otočit. Kluci jezdili, bylo tam vidět srdíčko. Celou dobu jsme hráli v jejich třetině a pak nám frnkli a dali gól. To se ale stává. Ani za stavu 1:3 jsme to nevzdali, dali šťastný kontaktní gól a v závěru viselo vyrovnání ve vzduchu. Otevřeli jsme to, nic jiného už nám ani nezbývalo. Buď a nebo. Měli jsme tam dorážky, úniky i v oslabení, v posledních vteřinách jsme trefili břevno. Je to kruté, že jsme bez bodu.

Ostatní výsledky dnešního kola II. ligy skupiny Východ (v závorce aktuální pořadí):

HC Bobři Valašské Meziříčí (11) vs. HK Nový Jičín (7) – 2:4

HC Kopřivnice (8) vs. HC Slezan Opava (9) – 5:1

HC Frýdek-Místek (1) vs. SHK Hodonín (5) – 6:2

HC RT TORAX Poruba 2011 (4) vs. VHK Vsetín (2) – 6:5 SN

SK Karviná (12) vs. HC Technika Brno (3) – 4:3 SN